Výskumná práca „čítanie je najlepšie učenie“. Čítanie je to najlepšie učenie! Čítanie je to najlepšie učenie

Predmet: Čítanie je to najlepšie učenie.

Cieľ: vzdelávacie:rozšírenie obzorov študentov;

vzdelávacie: vzbudzovať lásku k čítaniu kníh;

vyvíja: rozvoj kognitívneho záujmu.

Priebeh vyučovacej hodiny.

  1. Organizácia triedy.

II. Správa do cieľa.

(Znie hudba V. Shainskyho „Je zábavné chodiť spolu“. V triede sú zahrnuté knihy.)

1. kniha:

Učia sa tu milí prváci? Konečne sme ťa našli. Vieme, že ste sa už naučili čítať a tiež nám povedali, že máte bystré hlavy, milé a spravodlivé srdce, bystré oči a šikovné ruky.

Chceme vás lepšie spoznať, takí úžasní chlapci. My, mudrci, žijeme v kráľovstve kníh – múdrom štáte.

2. kniha: Koľko hviezd je na oblohe?

Toľko kvetov v lesoch,

Koľko kvapiek je v Dnepri, -

Koľko kníh je na svete!

Niektorí sú malí ako na dlani,

Existujú veľké objemy,

Žijú

Spolu s vami v domoch.

učiteľ: Nové knihy žijúce línie

Otvárajú cestu dokorán.

Bez kníh by sme nemohli žiť

Dobré, zaujímavé knihy -

Zdravíme celú triedu!

Na čo sú knihy?

Čítanie je to najlepšie učenie!

III. Konverzácia.

učiteľ: „Za všetko dobré vo mne vďačím knihám,“ napísal A.M. Gorkij. Od detstva je život človeka neoddeliteľne spojený s knihami. Najväčším šťastím pre dieťa je stretnutie s knihami v detstve. Najprv je to čarovný svet rozprávok. Rozprávky učia ľudí byť humánnymi. Vyvolávajú vo vás smútok nad nešťastím niekoho iného, ​​radujte sa z radosti iných a trápite sa s hrdinami rozprávky.

No nielen rozprávky učia človeka dobru a spravodlivosti. V živote a činnosti človeka neexistuje oblasť, ktorá by nebola spojená s knihou. Niektoré knihy učia dobro, iné lásku k prírode, ďalšie uchovávajú a odovzdávajú ľudské poznanie. Knihy sú dobrými učiteľmi človeka. Každá kniha môže človeku pomôcť v ťažkých chvíľach. Pomôžte s radou, odpovedzte na akúkoľvek otázku.

ruský ľudové príslovie hovorí: "Kto veľa číta, veľa vie." Knihy nám hovoria o mnohých veciach: o našej vlasti, jej rozľahlosti, o jej najlepších ľuďoch a ich práci, o vedeckých objavoch.

Aké nové veci ste sa doteraz naučili? V poslednej dobe?

ako si to vedel?

V poslednej dobe vyšlo obrovské množstvo kníh a časopisov pre deti.

Každé dieťa si môže vybrať akúkoľvek literatúru, ktorá ho zaujíma. Čo najradšej čítaš?

Čo vás na tejto téme priťahuje?

V súčasnosti vychádzajú rôzne série encyklopédií. Sú to „Čo to je, kto to je?“, „Skúmam svet“, „Prečo“ a iné.

Ďalšie príslovie hovorí, že „Kniha je náš pomocník v práci“. Robotník číta knihy o strojoch, aby sa s nimi lepšie hospodárilo, kolchozník, o tom, čo treba urobiť, aby sa dopestovala bohatá úroda, lekár, o tom, ako najlepšie zaobchádzať s ľuďmi, aby menej ochoreli, učiteľ o tom, ako lepšie učiť a vzdelávať deti. Každý človek neustále hľadá nové poznatky, ale kde ich môže získať?

Knihy nám pomáhajú pochopiť život okolo nás. Preto ich treba čítať pozorne, pomaly, bez preskakovania strán. S knihou musíme zaobchádzať opatrne.

1. kniha:

Prosím, nedotýkaj sa ma so špinavými rukami. Budem sa hanbiť, ak ma ostatní čitatelia zoberú. Nepíšte na mňa perom alebo ceruzkou - je to také škaredé. Ak ste nedočítali, uložte si ma do záložiek, aby som mohol pohodlne a pokojne odpočívať. Pomôžte mi zostať čistý a ja vám pomôžem stať sa inteligentným, gramotným a erudovaným.

učiteľ:

- Ak chcete zistiť, či je študent dobrý alebo nie, stačí si pozrieť jeho knihy. Študent, ktorý rád číta, zaobchádza so svojimi knihami opatrne, sú vždy v poriadku, ale neopatrný študent má všetky listy zabalené a špinavé. O tom hovoria naše knihy.

(Vyjdú dvaja študenti. Ich kostýmy sú obaly kníh. Jeden je krásne navrhnutý a druhý je roztrhaný a strapatý. Študent sediaci za stolom nahlas číta báseňM. Ilyin „Dve knihy“).

Jedného dňa sa stretli dve knihy,

Rozprávali sme sa medzi sebou.

No, ako sa máš? –

Jeden sa pýtal druhého.

Oh, zlatko, hanbím sa pred triedou,

Môj majiteľ roztrhal pokrievky s mäsom!

Áno, čo tie obálky... Strany som odtrhol!

Vyrába z nich člny a plte

A holuby...

Obávam sa, že listy sa stanú hadmi,

Potom letím do oblakov!

Sú vaše strany neporušené?

Tvoje muky sú mi neznáme,

Nepamätám si taký deň

Takže bez toho, aby ste si umývali ruky čisté,

A pozri sa na moje listy,

Neuvidíte na nich atramentové bodky,

O škvrnách mlčím - o nich

A je neslušné povedať...

Ale učím ho aj ja

Nie hocijaký, ale „výborný“.

No moja ledva behá v trojke

A dokonca som ten týždeň dostal D.

IV. Spodná čiara.

  • Ako vám knihy pomohli?
  • Pri čítaní kníh často premýšľate o svojich činoch. Kniha je najdôležitejším učiteľom. Učí život, učí vás milovať a rešpektovať človeka, takže by ste nemali brať knihu ako niečo, bez čoho sa ľahko zaobídete. Aké je dobré, že v živote sú múdri a milí priatelia a poradcovia - knihy! Čítajte knihy a budete múdrejší a múdrejší.

1) Kniha znižuje stres.

Bohatosť a rytmus jazyka má schopnosť upokojiť psychiku a zbaviť telo stresu.

2) Čítanie chráni pred Alzheimerovou chorobou.

Pri čítaní sa zvyšuje mozgová aktivita, a to má priaznivý vplyv na jeho stav.

3) Čítanie vám dodá sebadôveru.

Čítanie kníh nás robí gramotnejšími. Keď v rozhovore preukážeme hlbokú znalosť konkrétneho predmetu, správame sa mimovoľne viac zhrnuté. Uznanie vašej erudície inými má pozitívny vplyv na osobné sebavedomie.

4) Zlepšuje mozgovú aktivitu.

Pri čítaní si predstavujeme množstvo detailov: postavy, predmety, ktoré ich obklopujú. Preto je potrebné naučiť sa naspamäť veľa vecí, ktoré sú potrebné na pochopenie knihy. To je dôvod, prečo čítanie trénuje pamäť a logiku.

Ak chcete skutočne zažiť pôžitok z čítania knihy, musíte si nájsť svoj žáner alebo svojho autora.

Rodinné čítanie pomáha vštepiť dieťaťu lásku k čítaniu bez nátlaku.

Spoločné čítanie a diskusia o knihe posilňuje rodinné putá

Rodinné čítanie umožňuje dospelému podieľať sa na živote dieťaťa a objavovať svet jeho záujmov.

Keď dieťa číta knihu nahlas celej rodine, zlepšuje jeho techniku ​​a rýchlosť čítania.

Dieťa sa môže pýtať dospelého na nepochopené miesta v knihe a pýtať sa na to, čo číta. To zvyšuje rodičovskú autoritu dieťaťa

„Rodinné čítanie je príbuzenstvom duší dospelých a detí,“ napísal D. S. Likhachev

III. Je potrebné využívať rôzne formy prilákania detí a rodičov k čítaniu, ako napr

nám všetkým známe aj nové, jednou z nich je KNIŽNÝ TRAILER - výborný nástroj na propagáciu kníh a čítania.

Záver

Spisovateľke pre deti Astrid Lindgren sa raz spýtali: „Majú knihy budúcnosť? Lindgren odpovedal: Dalo by sa tiež opýtať: má chlieb budúcnosť? Ruža, detská pesnička, májový dážď?.. Lepšie je opýtať sa: má človek budúcnosť?.. Ak ju má človek, má ju aj kniha. Pretože keď sme sa naučili nachádzať v knihách radosť a útechu, už sa bez nej nezaobídeme...

Ak má dieťa slzy a rozmary,
Neberte telku na pomoc mamám.
Syn nebude rozumieť tomu, čo je na obrazovke,
A nebude to od neho milšie ani lepšie.
A nenechajte si ujsť okamih v tomto živote:
Ukážte deťom, čo je to kniha.
Vysvetlite deťom: zlo je vždy potrestané.
Vyhráva ten dobrý. Každý musí byť jeden.
Všade víťazí pravda, nie sila.
Svet v knihe je obrovský: čo je – a bolo.
Na stránkach dýcha čas a priestor,
A vietor ďalekých potuliek vás pozýva s vami.
Deti vyrastajú a čítajú samy.
Ak máte otázky, opýtajte sa svojej matky.
Mamičky alebo otcovia, vysvetlite svojim deťom:
Kniha je neoceniteľný darček, ktorý svieti ako slnko.
Nechajte deti milovať svetlé stránky -
A tváre sa rozžiaria milým úsmevom.
Kniha im pomôže pochopiť život
A vyrastajte v radosti svojej matky a vlasti.

Ďakujem za tvoju pozornosť!

To najlepšie z Freuda

Z knihy Morálne zviera od Wrighta Roberta

To najlepšie z Freuda Najlepším z Freudových názorov je jeho uvedomenie si paradoxnej povahy toho, že je vysoko spoločenským zvieraťom: človek je v podstate zmyselný, chamtivý a vo všeobecnosti sebecký, no napriek tomu je nútený žiť civilizovaným spôsobom s inými ľuďmi a je nútený odísť. do

"NAJLEPŠIE ZO MŇA"

Z knihy Anti-Achmatov autorka Kataeva Tamara

„TO NAJLEPŠIE O MNE“ Akhmatova ovplyvňovala ľudí silou svojej osobnosti. A v súlade s kvalitou tejto osobnosti bol tento vplyv kaziaci. (Pre tých, ktorí videli iba predstavenie, sa Achmatovovej odkaz zdal povznášajúci. Pre slabých, nepozorných to bolo skvelé. Nie

Čítanie je najlepšie učenie

Z knihy Iľja Nikolajevič Uljanov autora Trofimov Zhores Alexandrovič

Čítanie je to najlepšie učenie... Jedného večera Anna s trochu tajomným pohľadom pozvala rodičov do obývačky. Keď sa všetci posadili, objavil sa Alexander a slávnostne položil na stôl veľký priečinok, na ktorého obale bolo veľkými písmenami napísané: „Subbotnik“. Tak to nazvali

3. časť Zervanizmus – náuka o čase, posvätné učenie mágov

Z knihy Učenie starých Árijcov autora Globa Pavla Pavloviča

3. časť Zervanizmus – náuka o čase, posvätná náuka

§ 98. Spôsob bytia noémy. Náuka o formách noes. Náuka o formách noema

Od knihy Idey k čistej fenomenológii a fenomenologickej filozofii. Kniha 1 autora Husserl Edmund

§ 98. Spôsob bytia noémy. Náuka o formách noes. Učenie o formách noemy Avšak stále sú potrebné dôležité doplnky. V prvom rade musíme venovať pozornosť tomu, že akýkoľvek prechod od javu k reflexii, ktorá ho sama analyzuje, alebo k niečomu úplne inému

Druhé čítanie alebo čítanie na Jubilejnú nedeľu o najnovších „básnikoch“

Z knihy Prípravná škola estetiky autora Richter Jean-Paul

Západ a Východ: pôvod a klasický obraz Boha (náboženská doktrína) Nirvána (učenie Gotama Budhu) Vyvíjajúci sa človek (učenie Sri Aurobinda) Rozvojový svet (učenie Rudolfa Steinera, „Esej o okultnej vede“)

autora Rozin Vadim Markovič

Západ a Východ: pôvod a klasický obraz Boha (náboženská doktrína) Nirvána (učenie Gotama Budhu) Vyvíjajúci sa človek (učenie Sri Aurobinda) Rozvojový svet (učenie Rudolfa Steinera, „Esej“

Kresťanské tajomstvo alebo zenová sloboda Ezoterická kultúra (Daniil Andreev. „Ruža sveta“) Ezoterické vedomie (Zenové učenie) Ezoterická sloboda (Krishnamurtiho učenie)

Z knihy Ezoterický svet. Sémantika posvätného textu autora Rozin Vadim Markovič

Kresťanské tajomstvo alebo zenová sloboda Ezoterická kultúra (Daniil Andreev. “Rose of the World”) Ezoterické vedomie (Zenové učenie) Ezoterická sloboda (Krishnamurtiho učenie) Lekár Nikita Danilov Najlepšia spomienka účastníka ezoterického seminára Vadima Rozina

Čítanie je to najlepšie učenie

Z knihy Encyklopedický slovník hesiel a výrazov autora Serov Vadim Vasilievič

Čítanie je najlepšie učenie Z listu (z 21. júla 1822) A. S. Puškina (1799-1837) svojmu bratovi. Lev Sergejevič. Čiastočne vyšla v roku 1855, v plnom znení - v roku 1858. V origináli: „...Povedia ti: študuj, služba sa nestratí. Ale ja vám hovorím: slúžte - učenie sa nestratí... Čítanie - tu

Príloha Učenie dvanástich apoštolov Učenie Pánovo prostredníctvom dvanástich apoštolov národom

Z knihy Novozákonné apokryfy (zbierka) autor Ershov Sergey A.

Príloha Učenie dvanástich apoštolov Učenie Pána prostredníctvom dvanástich apoštolov národom Kapitola I. Sú dve cesty: jedna – život a jedna – smrť; veľký je rozdiel medzi oboma cestami. A toto je cesta života: po prvé miluj Boha, ktorý ťa stvoril, po druhé svojho blížneho,

Všetko najlepšie

autora

Všetko je najlepšie. Keď sa Banzan prechádzal po trhu, vypočul si rozhovor medzi kupcom a mäsiarom. „Dajte mi ten najlepší kus mäsa,“ povedal kupec. „Všetko, čo mám v obchode, je najlepšie.“ odpovedal mäsiar: „Nemôžeš to nájsť.“ aký kus mäsa by bol najlepší?

Najlepšie vyučovanie

Z knihy Príslovia ľudskosti autora Lavsky Viktor Vladimirovič

Najlepšie učenie Mnoho študentov sa zhromaždilo okolo jedného uznávaného učiteľa. Vyučovanie prebiehalo dobre, no potom sa rozniesla fáma, že vo vzdialenom meste sa objavil ďalší učiteľ. Takéto informácie postupne v žiakoch vyvolávali pochybnosti, rozdvojené myslenie, oslabovali ich pozornosť a

Kapitola IV. Vonkajší život Ježiša. Otvorené vyučovanie a ezoterické vyučovanie. Zázraky. apoštolov. ženy

Z knihy Veľkí zasvätenci.Esej o ezoterike náboženstiev autor Shure Edward

Kapitola IV. Vonkajší život Ježiša. Otvorené vyučovanie a ezoterické vyučovanie. Zázraky. apoštolov. Ženy Až doteraz som sa snažil osvetliť svetlom samotného Ježiša Krista tú časť Jeho života, ktorá v evanjeliách zostáva v tieni, alebo je skrytá pod rúškom legiend. Snažil som sa poukázať

Najlepší čas, najlepšie miesto

Z knihy Všetky veky a tajomstvá šťastia autora Jefimov Georgij Michajlovič

Najlepší čas, najlepšie miesto Všimli ste si jednu kurióznu vec - aby sme mohli začať konať, čakáme na ideálne podmienky: ideálny vnútorný stav, ideálnu situáciu, ideálny prístup iných ľudí. Kým nie je všetko dokonalé, z nejakého dôvodu konáme

Smolyakova Yana

Vedecká a praktická konferencia. „Čítanie je najlepšie učenie,“ povedal A.S. Pushkin. . Kniha je vždy najlepším a najspoľahlivejším priateľom človeka. Knihy sprevádzajú človeka celým životom. Sú to naši pomocníci. Knihy nás učia, čo je dobré a čo zlé...

Stiahnuť ▼:

Náhľad:

Omské vedecké centrum sibírskej pobočky Ruská akadémia vedy

Regionálne verejná organizácia"Rada rektorov v Omsku"

Omská regionálna pobočka celoruskej verejnej organizácie

"Ruská geografická spoločnosť"

Detská regionálna verejná organizácia

"Vedecká spoločnosť študentov "Hľadaj"

Mestská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia

Moskalensky mestský obvod regiónu Omsk
"Základná stredná škola Rosenthal"

XLVIII

Medziregionálna vedecká a praktická konferencia

školákov a študentov

Predmet: "Čítanie je najlepšie učenie?"

Vzdelávacia a výskumná práca

Vedecký smer: filológia

Vykonané:

žiak 9. ročníka

MBOU "Stredná škola Rozentalskaja"

Smolyakova Yana Vasilievna

vedúci:

učiteľ ruského jazyka a literatúry

MBOU "Stredná škola Rozentalskaja"

Veretelniková Irina Viktorovna

Omsk - 2015

1. Úvod

1.1. História vzniku prvej knihy

2. Hlavná časť

2.1. O problémoch s čítaním na našej škole

2.2. Výskum (dotazník)

2.3. Analýza výsledkov výskumu

3. Záver

4. Internetové zdroje

5. Aplikácia

Motivácia: " Čítanie je najlepšia výučba,“ povedal A.S. Pushkin. A s týmto tvrdením úplne súhlasím.Kniha je vždy najlepším a najspoľahlivejším priateľom človeka. Knihy sprevádzajú človeka celým životom. Sú to naši pomocníci. Knihy nás učia, čo je dobré a čo zlé.Keď čítate, rozvíja sa vaša pamäť, myslenie a objavuje sa potreba krásne rozprávať. Schopnosť dobre čítať je vaše budúce vzdelanie aj vaša komunikácia v spoločnosti. A rozhodla som sa zistiť, čo čítajú u nás v škole, ako čítajú a či deti navštevujú knižnicu. Koniec koncov, s príchodom počítačov sa záujem o knihy výrazne znížil, postoj ľudí k čítaniu sa zmenil, to znamená, že začali čítať málo. Verím, že lásku k čítaniu by mala vštepovať nielen škola, ale aj rodina. Ale... Tu je to, čo som zistil.

Cieľ:

Zistite, čo a ako čítajú žiaci našej školy, prečo klesol záujem o čítanie.

Predmet štúdia: čítanie

Úlohy :

  • študovať históriu prvej knihy
  • ukázať dôležitosť čítania pre rozvoj osobnosti
  • Vykonať prieskum
  • vyvodiť závery.

hypotéza: uvedomenie si úlohy a miesta čítania

Metódy a techniky : zber, syntéza a analýza informácií, kladenie otázok.

Predmet štúdia:študenti MBOU "Rozentalskaja stredná škola"

Predmet štúdia: Problém čítania medzi žiakmi.

  1. 1. Úvod.
  2. 1.1. História vzniku prvej knihy.

Ťažko povedať, kedy ľudia prišli s myšlienkou knihy ako úložiska veľkého množstva myšlienok spojených (alebo nie) jedinou témou.

Ale poznáme históriu formovania obrazu knihy.

Prvé knihy sa podľa historikov a archeológov objavili v starovekom sumerskom štáte (územie Mezopotámie) a boli napísané na hlinených doskách. Tieto pravouhlé tabuľky boli pomaľované znakmi a symbolmi pomocou ostrej tyčinky (stylus) a následne vypálené, aby tabuľka stvrdla a nápisy sa nedali vymazať ani pokrčiť.

Neskôr sa knihy objavili vo zvitkoch (tieto boli uložené v známej Alexandrijskej knižnici starovekého Egypta). Tieto zvitky mohli byť vyrobené z pergamenu alebo papyrusu a boli na ne písané špeciálnym atramentom. Vo východných krajinách, napríklad v Číne, boli knihy vo zvitkoch už vyrobené z papiera, technológia výroby tohto materiálu sa do Európy dostala oveľa neskôr.

Papierové knihy boli často hromadou listov usporiadaných v poradí na skladovanie a predstavovali tiež pásky zošité dohromady, to znamená, že boli nejako spojené. A váš moderný vzhľad knihy boli získané až vynálezom väzby na začiatku stredoveku. V dávnych dobách, s rozvojom písma, vznikla potreba hromadiť získané poznatky a odovzdávať ich z generácie na generáciu. Začali vymýšľať rôzne metódy na ukladanie a prenos informácií. V Európe písali na drevené tabuľky, v Mezopotámii - na hlinené tabuľky, v Indii - na palmové listy.

V Egypte bol papyrus vynájdený zo sušených stoniek trstiny. Bolo to veľmi výhodné na ukladanie písaných textov. Úzke prúžky papyrusu boli zlepené dohromady a zvinuté do zvitkov pre väčšie pohodlie. Takto sa objavili prvé staroveké knihy - zvitky a knižnice - zbierka zvitkov. V staroveku, okolo 11. stor. BC. Každé starodávne mesto malo svoju vlastnú knižnicu. Najprv sa na papyrusové zvitky písali štátne dokumenty, neskôr sa začala objavovať literatúra na čítanie: poézia, filozofické a historické diela a romány. Čítanie bolo v starovekom Ríme veľmi populárne. Ale nebolo veľmi vhodné rozvinúť dlhé zvitky, a tak začali zošívať kúsky papyrusu a spájať ich koženou väzbou. Takto sa objavili prvé staroveké knihy.

Neskôr sa začali písať knihy na pergamen. Vyrábal sa z koží kráv, kôz a oviec, ktoré sa namáčali do vápennej malty, leštili a bielili kriedou. Tento materiál bol pevnejší ako papyrus, no oveľa ťažší a drahší. Napísaný text sa dal zmyť a napísať nový. Pergamen bol populárny v období šírenia kresťanstva, preto sa naň písala najmä duchovná literatúra a zbierky modlitieb. Pergamenové knihy sa tlačili ručne a kopírovali mnísi. V neskorších dobách sa takéto knihy začali zdobiť ilustráciami, vkladali sa do väzby. drahokamy. Kniha tak už začala nadobúdať nielen historickú, ale aj umeleckú hodnotu.

Z Číny do Európy prišiel nový vynález – papier. Vyrábal sa zo starých handier, ktoré sa uvarili v obrovskej kade a rozvaľkali na tenké papierové pláty. Prvý papier nebol taký krásny ako pergamen, ale veľmi lacný, čo viedlo k rozšíreniu kníh a popularizácii čítania.

  1. 1.2. Význam čítania pre rozvoj osobnosti
  1. Čítanie má priaznivý vplyv na rozvoj ľudskej inteligencie. Štúdia vedcov z Oxfordu dokázala, že čítanie neprináša telu o nič menej výhod ako športové cvičenia, pretože pri čítaní literatúry človek precvičuje celý mozog. V závislosti od spôsobu čítania (čítanie pre potešenie alebo analýza textu) Ľudské telo využíva rôzne mechanizmy na trénovanie kognitívnych schopností mozgu.
  2. Pri čítaní sa aktivuje efekt „ponorenia“ do knihy, keď si človek mentálne predstaví seba na mieste hrdinu, teda začnú fungovať tie inokedy nezapojené oblasti mozgu. Tento efekt sa nevyskytuje pri sledovaní televízie alebo hraní počítačových hier.
  3. Čítanie „správnej literatúry“ vás naučí vyjadrovať svoje myšlienky a správne štruktúrovať reč. Preto je lepšie čítať beletriu aspoň dve hodiny denne ako pozerať film.
  4. Čím viac človek číta, analyzuje a hodnotí správanie a činy hrdinov diela, tým viac a lepšie sa formuje jeho charakter a individualita.
  5. Vedci odporúčajú čítať sci-fi, pretože práve táto literatúra stimuluje mozgová činnosť, rozvíja predstavivosť a myslenie. Fantastická literatúra nám ukazuje iný svet, kde sme nikdy neboli a možno by sme o ňom ani nevedeli. Môže sa líšiť od nášho v dobrom aj zlom. Po návšteve krásneho sveta z knihy môžeme pocítiť rozhorčenie a nespokojnosť s tým, čo v skutočnosti máme, a možno budeme mať túžbu zmeniť a zlepšiť náš skutočný svet.
  1. Ale v modernej spoločnosti všetko menej ľudí uvedomuje si potrebu čítať beletriu a vedeckú literatúru, uprednostňuje televíziu, sociálne médiá a počítačové hry. Hoci vedci z University of Sussex dokázali, že 6 minút čítania znižuje hladinu stresu viac ako 2-krát. A je to dokonca oveľa efektívnejšie ako chôdza.
  2. 6. Čítanie kníh zvyšuje vašu slovnú zásobu.
  3. Keď čítame diela rôznych žánrov, stretávame sa so slovami, ktoré sa v bežnej reči bežne nepoužívajú. Ak je nám nejaké slovo neznáme, nie je vôbec potrebné hľadať jeho definíciu v slovníku. Niekedy možno význam pojmu pochopiť podľa jeho obsahu. Čítanie pomáha nielen pri rozširovaní slovnej zásoby, ale zlepšuje aj našu celkovú gramotnosť.

2. Hlavná časť

  1. 2. 1. O problémoch s čítaním v našej škole
  2. Až donedávna bola hodnota kníh a čítania v krajine veľmi vysoká. V 70-80 rokoch. minulého storočia hovorili o ZSSR ako o „najčítanejšej krajine na svete“. Väčšina ľudí mala domáce knižnice. Bolo prestížne mať ho doma veľká knižnica. Dokonca aj jednoduchá knižnica s knihami „spôsobovala rešpekt“. A rozhodla som sa zistiť, ako sa veci majú teraz, ako a čo čítajú deti našej školy.
  3. Na základe malej štúdie (dotazníka) som zistil, že to stačí veľké množstvoŽiaci našej školy vôbec nečítajú. Najmä tí, ktorí žijú v nevyhovujúcich podmienkach. Len veľmi málo ľudí má domácu knižnicu. To sú len 2 %. Čítanie nie je medzi žiakmi našej školy vôbec obľúbené, oveľa ochotnejšie hrajú počítačové hry, trávia čas na internete a pozerajú televízne programy, čím sa ich úroveň textového myslenia znížila. Príčinou poklesu čítania je aj šírenie multimediálnych technológií, ktoré každoročne zaujímajú čoraz väčšie miesto v informačnom priestore. Informáciám získaným pomocou počítača a televízie chýbajú základné vlastnosti, ktoré sú vlastné knižnému textu. Informácie sú prezentované v ľahko dostupnej, stručnej forme: vo forme diagramov, tabuliek, katalógov, obrázkov s popismi. Moderné tréningové programy sú veľmi efektívne a umožňujú vám dosiahnuť rýchle výsledky, ale nenaučia vás premyslene samostatne pracovať s textom. Je jednoduchšie vybrať správnu odpoveď z troch navrhovaných a kliknúť na ňu, ako niekoľkokrát znova čítať odsek alebo článok pri hľadaní potrebných informácií.Počas našej práce na projekte som robil prieskum medzi študentmi SOŠ Rosenthal a zistil som, že len 40 % študentov vo voľnom čase rádo číta a okrem programových prác číta aj doplnkovú literatúru. Deti našej školy nie sú dostatočne informované o nových publikáciách vo svete knižného priemyslu, zatiaľ čo inzerujú nové počítač hry sú široko distribuované na internete aj v televízii. Mnohých chlapov prekvapilo, že čítanie knihy je oveľa zaujímavejšie ako sledovanie filmu, pretože pri čítaní knihy sa ponoríte do sveta postáv, vcítite sa, chcete im pomôcť, poradiť. A keď pozeráte film, nevidíte vnútorný svet hrdina. Tiež som zistila, že deti sú lenivé chodiť do knižnice. A chodia tam, len keď to školský program vyžaduje. A je dosť chlapov, ktorí klamú, že navštívili knižnicu a vraj tam nebola potrebná literatúra. Alebo ešte horšie: knižnica je zatvorená. A je „uzavreté“ pre tých ľudí, ktorí knihu vôbec nezdvihnú. Učia sa zle, pretože zle čítajú: kým si prečítajú podmienky úlohy alebo cvičenia, potácajú sa o každé slovo, už zabudli, čo čítali. A je to veľmi strašidelné. Predtým deti základných škôl čítali aspoň niečo a čítali s veľkým záujmom, no v súčasnosti je už aj medzi mladšími školákmi málo tých, ktorí sa zaujímajú o knihy.
  1. 2.2. Výskum (dotazník) - aplikácia.

Deťom našej školy kládli otázky, aby zistili, čo pre nich čítanie skutočne je: nevyhnutnosť, relax alebo povinnosť.

  1. 2.3. Analýza výsledkov výskumu
  1. Máš rád čítanie?

Záver: Väčšina opýtaných nerada číta. Patria sem aj tí, ktorým bolo ťažké odpovedať.

  1. Pomenujte knihy, ktoré čítate, sami.

Záver: Len 6 percent opýtaných číta beletriu. A rozprávky čítajú (25 %) žiaci základných škôl a žiaci 5.-6.

  1. Čomu dávaš prednosť?

Záver: Väčšina opýtaných radšej sedí pri počítači alebo pozerá rozprávku.

4. Zaujímajú sa tvoji rodičia o tvoje čítanie?

Záver: Mnohí rodičia sa nezaujímajú o to, čo a ako ich deti čítajú.

5. Chodíš do knižnice?

Záver: väčšina detí nechodí do knižnice

6. . Si dobrý čitateľ?

Záver : väčšina respondentov číta zle

7.Motívy na čítanie.

Záver: Mnoho ľudí verí, že si musíte prečítať iba to, čo je na hodine zadané.

8.Viete, že knihy sú nevyhnutné pre rozvoj človeka?

Záver: S týmto tvrdením súhlasí 100 % opýtaných.

9.Máte domácu knižnicu?

Záver: 98 % opýtaných detí nemá domácu knižnicu. Vysvetľuje to skutočnosť, že knihy sú teraz veľmi drahé.

10.Kedy čítaš?

Záver: Táto otázka opäť potvrdzuje, že žiaci našej školy neradi čítajú.

  1. Záver.

Záver z prieskumu.

  1. Študenti zapojení do prieskumu vedia, že potrebujú čítať, že čítanie je vzrušujúca cesta do sveta vedy, do sveta veľkých objavov, do sveta sebapoznania. Tento svet však nahradil počítač. Chlapci veria, že keď sedia pri počítači, dostávajú úplné informácie. Zabúdajú však na to, že sa sami pripravujú o pôžitok z čítania.Dnes si deti nájdu čas na čítanie čoraz menej často. Koniec koncov, je oveľa jednoduchšie relaxovať, keď vezmete do ruky diaľkové ovládanie televízora alebo otvoríte laptop a ponoríte sa do virtuálna realita počítačové hry. Nie každý chápe, že ľudia, ktorí čítajú, majú vyššiu šancu vybudovať si úspešnú kariéru. Dokonca vyzerajú mladšie a žijú dlhšie.Práve knihy poskytujú základ pre let fantázie a rozvoj reči.Vedci už dlho prišli na to, ako si zachovať duševnú jasnosť počas celého života: musíte neustále rozvíjať svoj mozog. Jeden z najlepšie spôsoby robte toto – čítajte pravidelne a premyslene. A ďalším alarmujúcim bodom je, že rodičia nemajú čas sledovať, ako ich dieťa číta. A mnohí rodičia jednoducho nemajú záujem o to, aby ich dieťa čítalo. Ak by to boli rodičia, ktorí by svoje deti tlačili ku knihám, bolo by z toho viac.

1. Rodina, škola a knižnica vám pomôžu začať s čítaním.

3. O tom, čo čítaš, sa určite podeľ so svojimi rodičmi, priateľmi a spolužiakmi.

4.Vytvorte si vlastnú domácu knižnicu rôznych predmetov.

5. Prečítajte si dobrú beletriu

6 Čítajte nielen pred spaním, ale čo najčastejšie.

  1. Prieskum sa uskutočnil aj medzi učiteľmi. Bola by škoda, keby učitelia neradi čítali. Každý si rád prečíta dobrú knihu, ale aj časopisy a noviny. Naši učitelia majú domácu knižnicu. A, samozrejme, chápu a vedia, že ani televízia, ani počítač nenahradia čítanie. Učitelia veria, že čítaním relaxujú svoju dušu. Mnohým ľuďom kniha upokojí po náročnom dni v práci. A lásku k čítaniu sa v nás snažia vštepiť organizovaním čitateľských súťaží, literárnych skladieb a pozývaním do rôznych súťaží súvisiacich s čítaním a literatúrou. A keď sa zúčastníte akejkoľvek súťaže, stále sa obraciate na rôzne zdroje. Naši učitelia organizujú aj návštevy knižníc (okresných, vidieckych a školských). Dúfam, že sa situácia v našej škole zmení pozitívnym smerom. A predsa chcem povedať frázu „Čítanie je najlepšie učenie“ nie s otáznikom, ale radostne kričať: „Čítanie je najlepšie učenie!“

"Čítanie je najlepšie učenie!" Puškin A.S.

Naša krajina bola kedysi najčítanejšou krajinou na svete! A teraz? Svet sa, samozrejme, mení, no nesmieme zabúdať na knihy! Nie náhodou ľudová múdrosť hovorí:

Kniha je priateľ človeka.

Kto veľa číta, veľa vie.

Kniha zdobí v šťastí a utešuje v nešťastí.

Jedna kniha naučí tisíc ľudí.

Kniha je malé okienko, cez ktoré vidíte celý svet.

Kniha je najlepší darček.

Žiť s knihou je hračka.

Dom bez knihy je deň bez slnka.

Tu je to, čo slávni ľudia povedali o knihách a čítaní:

"Čítanie je najlepšie učenie!" Puškin A.S.

"Keby koruny všetkých kráľovstiev sveta boli položené k mojim nohám výmenou za moje knihy a lásku k čítaniu, všetky by som ich odmietol." Francois Fenelon

"Milovať čítanie znamená vymeniť hodiny nudy, ktorá je v živote nevyhnutná, za hodiny veľkého potešenia." Montesquieu

„Študuj a čítaj. Prečítajte si vážne knihy. Život urobí zvyšok." Dostojevskij F.M.

„Čítanie dobrých kníh hovorí najviac najlepší ľudia minulé časy, a navyše taký rozhovor, keď nám hovoria len svoje najlepšie myšlienky.“ Descartes

"Čítanie je jedným zo zdrojov myslenia a duševného rozvoja." V.A. Suchomlinsky

„Neexistuje lepší spôsob, ako osviežiť myseľ, ako čítanie starých klasikov; "Akonáhle vezmete jednu z nich do rúk, čo i len na pol hodinu, okamžite sa cítite osviežení, odľahčení a očistení, pozdvihnutí a posilnení, ako keby ste sa osviežili kúpaním v čistom prameni." Schopenhauer A.

"Ľudia prestanú myslieť, keď prestanú čítať." Diderot D.

„Čítanie bolo pre mňa najlepšia cesta proti problémom v živote; nebol tam taký smútok, ktorý by nerozptýlila hodina čítania.“ Montesquieu

"Celý život ľudstva bol dôsledne uložený v knihe: kmene, ľudia, štáty zmizli, ale kniha zostala." A.I. Herzen

„Väčšina ľudského poznania vo všetkých odvetviach existuje iba na papieri, v knihách, v tejto papierovej pamäti ľudstva. Preto len zbierka kníh, knižnica, je jedinou nádejou a nezničiteľnou spomienkou na ľudskú rasu.“ A. Schopenhauer

"Žiadne zlyhania histórie a slepé priestory času nie sú schopné zničiť ľudské myslenie, zakotvené v stovkách, tisíckach a miliónoch rukopisov a kníh." K.G. Paustovský

„Kniha je kúzelník. Kniha zmenila svet. Obsahuje pamäť ľudskej rasy, je hlásnou trúbou ľudského myslenia. Svet bez knihy je svetom divochov.“ N.A.Morozov

„Cvičenie s knihami vyživuje mladosť, zabáva starobu, skrášľuje šťastie, poskytuje útočisko a útechu v nešťastí, teší doma, neruší mimo domova...“ Marcus Tulius Cicero

"Kniha je najčistejšia esencia ľudskej duše." Thomas Carlyle

„Knihy majú zvláštne čaro; knihy nám robia radosť: rozprávajú sa s nami, dávajú nám dobré rady, stávajú sa pre nás živými priateľmi.“ Petrarcha F.

"V knihách hltavo čítame o veciach, ktorým v živote nevenujeme pozornosť." Emil Krotký

„Prečítať knihu včas je obrovský úspech. Dokáže zmeniť životy tak, ako to nedokáže jej najlepší priateľ alebo mentor.“ Pavlenko P.A.

"Knihy sú lode myšlienok, ktoré cestujú vlnami času a starostlivo prenášajú svoj vzácny náklad z generácie na generáciu." Francis Bacon

"Kniha je nádoba, ktorá nás napĺňa, ale sama sa nevyprázdňuje."

"Mesto posudzujem podľa počtu kníhkupectiev, ktoré má." A.G. Rubinstein

"Zo všetkých vynálezov a objavov vo vede a umení, zo všetkých veľkých dôsledkov úžasného rozvoja technológie stojí na prvom mieste tlač." Charles Dickens

„Všetky dobré knihy sú v jednej veci podobné – keď dočítate do konca, zdá sa vám, že sa vám to všetko stalo, a tak to vo vás zostane navždy: dobré a zlé, slasti, smútok a ľútosť, ľudia a miesta a aké bolo počasie." E. Hemingway

"Neexistuje lacnejšia zábava, ktorá už nebude trvať dlhšie ako čítanie." Mary Wortley Montagu

„Jednou z právd mojej pedagogickej viery je bezhraničná viera vo vzdelávaciu silu knihy. Škola je v prvom rade kniha. Vzdelanie sú v prvom rade slová, knihy, živé medziľudské vzťahy. Kniha je mocná zbraň. Inteligentná, inšpirovaná kniha často rozhoduje o osude človeka.“ V.A. Suchomlinsky

"Knihy zbierajú perly ľudského myslenia a odovzdávajú ich potomstvu." Aibek


„Keď okolo seba vidím, ako ľudia, ktorí nevedia, čo s voľným časom, hľadajú tie najnešťastnejšie aktivity a zábavu, hľadám knihu a vnútorne si hovorím: toto samo o sebe stačí na celý život“ F.M. Dostojevského
  • Značky:
Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte Ctrl+Enter.